ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Euro Stoxx 50 endeksi %1,8, Almanya DAX endeksi %2 ve Fransa CAC40 endeksi de %1,4 oranında yükseldi.

Üç günlük satış baskısının ardından ABD ve Avrupa endekslerinde teknoloji hisselerindeki toparlanma ve petrol fiyatlarındaki yükselişle beraber yarınki ECB toplantısı öncesinde alıcılı bir gün gerçekleşti. ABD endekslerinde Dow Jones, S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq gün içerisinde sırasıyla % 1,6, %2 ve %2,7 kadar yükseldi. Nasdaq endeksinin 50 günlük ortalama seviyesi olan 10900 seviyelerinde destek bulduğu görüldü. S&P endeksindeki bütün sektörler günü artıda kapatırken, yükselişin odağın %3,3 ile teknoloji şirketleri oldu. Petrol fiyatlarının bugün olumlu seyrine rağmen endekste enerji şirketleri diğer sektörlere karşın %0,6 ile en az primlenmeye sahip. Dow Jones endeksinde Microsoft, Apple, Salesforce, Home Depot ve Caterpillar %3-4 civarı primlerle en çok kazandıran hisseler oldu. Tesla’nın dünkü sert satıştan sonra 50 günlük ortalaması olan $330 seviyesinden destek bulduğunu görüyoruz. Hisse, $36 primlenerek günü %11 artışla kapadı. ABD’de yarın haftalık işsizlik başvuruları, doğalgaz ve petrol için haftalık stok verileri ve üretici fiyat endeksi verileri takip edilecek.

Avrupa endeksleri de üç gün devam eden satışın ardından teknoloji şirketlerinde izlenen toparlanma ve ECB beklentileriyle toparlandı. Euro Stoxx 50 endeksi %1,8, Almanya DAX endeksi %2 ve Fransa CAC40 endeksi de %1,4 oranında yükseldi. DAX endeksinde bilgi teknolojileri, telekom ve temel tüketim en çok değer kazanan sektörler oldu. Diğer tüm sektörlerde de primli kapanış gerçekleşti. FTSE 100 endeksinde ise temel tüketim, enerji ve bilgi teknolojileri endeksi yukarı taşıyan sektörler oldu. Corona virüs aşısı üzerinde çalışan İngiltere merkezli AstraZeneca’nın aşı deneylerini durdurma haberi öne çıktı. Fakat şirket hisseleri seans açılışındaki sert düşüşten sonra toparlanmayı başardı.

Asya endeksleri dünya genelinden negatif olarak ayrıştı ve Shanghai %0,63, Shenzhen ise %2,34 ekside kapanış gerçekleştirdi. Çin’de bugün açıklanan üretici ve tüketici fiyat endeksleri yıllık bazda piyasa beklentilerini paralel olarak gerçekleşti. ÜFE %2 gerilerken TÜFE’de %2,4 artış açıklandı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma