Home Dijital Gazete Beijing Kış Olimpiyatları’na kadın sporcular damga vuruyor

Beijing Kış Olimpiyatları’na kadın sporcular damga vuruyor

by notizia24

Çünkü olimpiyatlara katılan yaklaşık 2 bin 900 atletin yüzde 45’i kadınlardan oluşuyor. Batı basınında da yer bulan bu gelişme, spordaki cinsiyet farkının giderek daraldığı yorumlarına yol açtı.

AFP’de yer alan habere göre, Beijing Kış Olimpiyatları, şimdiye kadarki cinsiyetler arası en dengeli kış olimpiyatları oyunu oldu. Müsabakalara katılan atletler, karma takım yarışlarının arttırılmasının büyük anlam taşıdığını, kadınların katıldığı kategorilerin seviyesinin yükseltilmesine yardımcı olduğunu söylediler.

AFP’nin haberinde, Beijing Kış Olimpiyatları’ndaki yarışma kategorilerinin yarısından fazlasında kadın atletler bulunuyor. Bu durum, iki yeni kadınlar kategorisi ve Serbest Stil Kayak Big Air, Serbest Stil Kayak Hava Becerileri, Snowboard Cross ve Kısa Mesafe Sürat Pateni dahil dört yeni karma takımlar kategorisi sayesinde gerçekleşti.

2022 Beijing Kış Olimpiyatları serbest stil kayak hava becerileri karma takımlar finali 10 Şubat’ta Zhangjiakou’da yapıldı. Kanadalı sporcu Marion Thenault (sağda) yarışmaya katılan Çinli sporcu Xu Mengtao’ya sarıldı.

Birkaç yıl önce, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, cinsiyet eşitliği hedefini ortaya koydu. Bach, kısa süre önce yaptığı açıklamada “Büyük ilerleme kaydettik, kadın atletlerin oranı 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’ndaki  yüzde 41’den Beijing Kış Olimpiyatları’ndaki  yüzde 45’e yükseldi, kadın atletlerin sayısı da arttı” dedi. Bach, ayrıca 2024 Paris Olimpiyatları ve 2026 Milano Kış Olimpiyatları’nda eşit bir cinsiyet oranına ulaşılması gerektiğini vurguladı.

Alman Neues Deutschland web sitesinde bildirildiğine göre, Beijing Kış Olimpiyatları’nın ev sahibi ülkesi Çin’de bu alanda bir sorun yok. Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Çinli kadın atlet sayısı, erkek oyuncularının iki katını aştı. Bu defaki Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nda ise Çin kafilesinde bulunan 176 atletten 87’i kadın, 89’u erkek.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Articles

Leave a Comment