Home Dijital Gazete ECB: 2022’de varlık alımlarını yavaşlatma yönlendirmesi yinelendi

ECB: 2022’de varlık alımlarını yavaşlatma yönlendirmesi yinelendi

by notizia24

Avrupa Merkez Bankası, yıl boyunca varlık alımlarını yavaşlatma taahhüdünü yeniledi. Mevduat faizi beklendiği gibi -0,5% seviyesinde değişmeden bırakılırken; Banka, faiz oranlarının mevcut veya daha düşük seviyelerde kalacağını söyleyerek, faiz artırımı koşulları karşılanana kadar faiz oranlarına ilişkin yönlendirmesini sürdürdü. ECB açıklamasından öne çıkan notlar;

 

·        Pandemi programı kapsamında net satın almalar Mart ayında sona erecek.

·        APP hızı 2Ç22’de 40 milyar Euro’ya, 3Ç22’de 30 milyar Euro’ya yükselecek. Ardından 4Ç22 itibarıyla ayda 20 milyar Euro’ya geri çekilecek.

·        Mevduat ve ana refinansman oranları sırasıyla -%0,5 ve %0’da kaldı.

·        Faiz oranları, tahminler enflasyonu %2’de sürdürülebilir bir şekilde gösterene kadar artmayacak.

·        PEPP yeniden yatırımları 2024’ün sonuna kadar devam edecek.

 

Piyasalar, Ocak ayı enflasyon sürprizlerinin son zamanlarda artmasının ardından ECB’nin enflasyona bakış açısını değiştirip değiştirmediğini bilmek istiyor. Bu nedenle Lagarde konuşmasından gelecek tandans dikkatle takip edilecek. ECB’nin ana politika metninde ise beklenti dışında bir nüans yok açıkçası.. Mart itibariyle PEPP’in sonuna gelmiş olacağız ve ekonomiye kısa bire APP yönünden takviye kuvvet verilecek. Yılsonuna doğru ise APP tarafında da kademeli azaltma gerçekleştirilecek.

 

Enflasyon açısından, Euro’nun piyasaya çıkışından bu yana en yüksek seviyeler deneyimleniyor. ECB bu olguda henüz “geçici” yönlendirmesine ve %2 enflasyon stabilitesine bağlı bir duruş sergiliyor. Fed kadar agresif bir tutum sergilenmediği ve farklı ekonomik büyüme / politika dinamiklerinden dolayı sergilenmeyeceği açık. Fed, geniş politika ve yoğun pandemik kamu destekleri kaynaklı oluşan fiyat dengelerini de iyileştirmek istiyor. Ücretlerde ise, ECB ve BOE aslında Fed kadar yüksek bir sarmal görmüyorlar.

 

BOE bugünkü toplantısında 25 baz puan daha faiz artışı gerçekleştirdi. Üyelerin bazılarının oy dağılımı, 50 baz puanlık bir artışın da toplantıda masa dışı bırakılmadığını gösteriyor. Daha hızlı aksiyon alacak bir Merkez bankası yılsonunda oluşacak denge faiz oranının daha yukarıda olmasına neden olacaktır. Fed’in faiz artırımlarına ilişkin de beklentilerin daha hızlı sıkılaşma yönüne doğru kaydığını ve halen mart ayına ilişkin 25 mi, 50 mi tartışmasının olduğunu görüyoruz. ECB’nin bu yıl içinde faiz artırması ile ana ekonomilerin Merkez bankaları nezdinde karşı partilere göre geride kalması ve faiz farklarının artması demek. İlk reaksiyon hareketsiz ECB yönünde, Lagarde konuşmasında farklı bir denge yakalamaya çalışacağız.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Related Articles

Leave a Comment