Home Dijital Gazete Enerji ve gıda yükselirken, borsalar geriledi

Enerji ve gıda yükselirken, borsalar geriledi

by notizia24

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
15:30 EUR Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Tutanaklarının Yayınlanması    
16:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 226K 248K
17:45 USD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 56,7 51,2
18:00 USD Fed Başkanı Powell’ın Konuşması    
18:00 USD ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 61 59,9
18:30 USD Doğal Gaz Stokları    
19:30 CAD BoC Başkanı Macklem’in Konuşması    
02:00 USD FOMC Üyesi Williams’ın Konuşması    

“GERİDE KALANLAR”

“Enerji ve gıda yükselirken, borsalar geriledi”

Ukrayna’daki savaş devam ederken, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar sonrası artan enerji ve emtia fiyatları enflasyon riskinin büyüyerek devam etmesine yol açıyor. Sıkılaşması beklenen para politikaları ve savaşın ortaya çıkardığı belirsizlik ile büyüme beklentilerinin de olumsuz yönde etkilenmesi, endekslerde satışlar oluşmasına yol açtı.

Rusya’nın doğrudan enerji sektörünü hedef alan yaptırımlar olmasa da, ithalatçıların gönüllü olarak Rusya’dan satın alım ve sevkiyatları kısıtladığı yönünde haberler buluyor. Arz sorununun artması da fiyatları yukarı yönlü etkiliyor.

Avrupa borsaları bu gelişmelerle birlikte satış eğilimi gösterirken, Almanya ve İtalya’da 1% civarında düşüş izlendi. İspanya’da 2%’ye yakın  düşüş dikkat çekerken, İngiltere’de 0,65% gerileme görüldü.

ABD vadelileri dünkü kapanışa yakın, fakat negatif bölgede yoğunlaşan bir seyir izledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi gün içinde 1,884% seviyesini görmesinin ardından 1,858 bölgesine çekildi. Riskten uzaklaşan piyasayla birlikte Dolar endeksinde yukarı yönlü hareketler izlendi.

TÜRKİYE

– Enflasyon son 20 yılın zirvesinde

TÜİK’in açıkladığı verilere göre enflasyon Şubat ayında yıllık bazda 48,69%’dan 54,44%’e çıktı. Bir önceki aya göre değişim ise 4,81% düzeyinde gerçekleşti. Üretici fiyat endeksi ise 93,53%’ten 105,01%’e yükselirken, aylık değişim 7,22% düzeyinde oluştu.

“ÖNE ÇIKANLAR”

PETROL & EMTİA

Batı hala Rusya’nın bazı kaynaklarına bağımlı halde olmasına rağmen, ihracatçıların ülkeden ürün alımını gönüllü olarak kesmeye çalıştığı bildiriliyor. Bu da arz sorununu ortaya çıkarabilecek önemli bir tehlike. Hali hazırda yükselen fiyatlara bu tür bir gönüllü ambargonun da etkisi görülüyor.

Batı Tekrar petrolü 114 Doları, Brent petrol de 118 Doların üzerini gördü. Bu süreçte ekstra bilgi olarak; iki petrol türü arasındaki makas da gündem nedeniyle bir miktar açıldı.

Powell faiz artırımı için 25 baz puanı işaret ederken, fiyatlardaki sert artış ihtimaline karşı daha güçlü adımlar atılabileceğini belirtirken, bunun enerji ve gıda fiyatlarındaki gelişmeler nedeniyle belki de yakın zamanda olma ihtimali piyasaların ana gündemi haline gelebilir.

Petrol piyasasındaki güncel gelişmeler ve beklentilerin yer aldığı rapora ulaşmak için tıklayınız.

UKRAYNA

– İki ülke arasında görüşme beklentisi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov bugün yaptığı açıklamada iki ülke yetkililerinin bugün görüşebileceğini belirtti. Yaşanan sürece ilişkin bir çözüm bulunacağına dair şüphesi bulunmadığını belirten Lavrov, ülkelerine Ukrayna’da gelebilecek doğrudan saldırılara izin verilmeyeceğini, son günlerde ortaya çıkan nükleer savaş ihtimalinin Rusya’nın aklından geçirdiği bir durum olmadığını belirtti.

ABD

– ISM hizmet PMI

ISM’in açıklayacağı hizmet PMI verisi takip edilecek. Hizmet aktivitesinin Şubat ayında genişlemeye devam etmesi ve endeksin 61 puan düzeyinde açıklanması bekleniyor. Endeks Ocak ayında 59,9 puan olarak açıklanmıştı.

– İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları

Bugün ABD’de geçtiğimiz hafta işsizlik hakları için gerçekleşen başvurular açıklanacak. Bir önceki hafta 232 bin başvuru olduğu açıklanmıştı. Açıklanacak veri için ise beklenti 226 bin düzeyinde bulunuyor.

– Powell Senato’da konuşacak

Powell bugün Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşacak. Dünkü açıklamaların tekrarlanması ardından soru – cevap kısmı takip edilecek. Metin aynı olduğu için, soru – cevap bölümü öne çıkabilir.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Articles

Leave a Comment