Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by notizia24

USD/TRY: Dün Fed tarafından yapılan açıklamalar piyasalara yön verdi. Powell, enflasyonun düşmemesi halinde agresif hareket etmeye hazır olduklarını söylese de bu ayki toplantıda sadece 25 baz puanlık faiz artışını uygun görmesi ve jeopolitik tarafta yüksek risklere vurgu yapması piyasaları destekledi. Powell sonrası güvenli limana yönelimde azalmayla ABD 10 yıllıkların faizi, dün gün içinde gördüğü %1,69 seviyelerinden %1,90 seviyelerine çıktı. Bugün ise %1,85 seviyelerinde. Öte yandan, jeopolitik risklerin sürdüğü ortamda Dolar endeksi (DXY) 97,4 seviyelerinde güçlü duruşunu korurken, Gelişmekte Olan Ülkeler para birimleri genel olarak negatif seyrediyor. Rusya – Ukrayna arasındaki gerilim kaynaklı emtialar ve Brent petrol fiyatı da yükselişini sürdürüyor. Petroldeki yükseliş, turizm gelirlerindeki yüksek beklentilerinin gerçekleşmeme riski ve Avrupa’da resesyon ihtimalinin doğması TL’de baskı yapmaya devam edebilir. Her ne kadar TL Doğu Avrupa para birimlerine göre daha iyi dursa da Dolar/TL 14,0 seviyesinin üzerinde kalarak 14,25 seviyesine doğru yükselmek isteyebilir. Yurtiçinde bu sabah şubat ayı enflasyon rakamları izlendi. Bu göre TÜFE aylık %4,81 oranında arttı. Beklenti %3,80 idi. Böylece yıllık enflasyon da %54,44’e yükseldi. Verinin kur üzerinde net bir etkisi olmadı. Yurtdışında bugün ABD’de ISM imalat dışı PMI, işsizlik maaş başvuruları ve fabrika siparişleri açıklanacak. Diğer taraftan Powell’ın ve Richmond Fed Başkanı’nın konuşmaları izlenecek.


EUR/USD: Dün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde sunum yapan Fed Başkanı Powell, savaşın belirsizlikleri artırdığını ve yüksek enflasyonla mücadele etmek için agresif hareket etmeye hazır olduklarını, bu ayki Fed toplantısında 25 baz puanlık faiz artırılacağını belirtti. Powell konuşması sonrasında bu yıl için 5 – 6 faiz artırım beklentileri de netleşirken, güvenli limana yönelimde azalmayla ABD 10 yıllıkların faizi, dün gün içinde gördüğü %1,69 seviyelerinden %1,90 seviyelerine çıktı. Bugün ise %1,85 seviyelerinde hareket ediyor. Paritede tarafında jeopolitik riskler kaynaklı baskı sürebilir. Bu kapsamda dünkü en düşük seviye olan 1,1058 tekrar test edebilir. Sonraki hedef ise 1,1020 seviyesinde. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1,1120 ve 1,1185 sıralı direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.

XAU/USD: Dün Fed başkanı Powell tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Ons Altın’da hafif gerileme gözlense de jeopolitik risklerin gündemde olduğu ortamda düşüşler sınırlı kalıyor. Jeopolitik gerilimin getirdiği diğer bir olumsuzluk olan, enerji fiyatları başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki artış, enflasyonist ortamın devam edeceğine işaret ediyor. Olası risklere karşı güvenli liman olma özelliği de kıymetli madende geri çekilmeleri sınırlı hale getiriyor ki ETF’lere para girişi sürüyor. Bu kapsamda Ons Altın’da yükseliş potansiyelinin devam ettiğini düşünüyoruz. Yukarı yönlü hareketlerde 1.945 ardından 1.970 direnç seviyeleri hedef konumunda. Öte yandan, olası geri çekilmelerde 1.910 ve 1.890 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Articles

Leave a Comment