Home Dijital Gazete Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

by notizia24

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Azalan jeopolitik tansiyonla küresel piyasalar pozitif seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Sabah saatlerinde Ukrayna-Rusya gerilimi ile risk iştahı düşük başlayan küresel piyasalar gün içerisinde Rusya’dan gelen haberle hızlı alımlara sahne oldu. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın Güney ve Batı Askeri Bölgelerindeki bazı birliklerin tatbikat kapsamındaki görevlerinin tamamlandığını belirtti. Söz konusu birliklerin bağlı bulundukları garnizonlara döndüğünü kaydeden Konaşenkov, “Söz konusu birlikler demir yolu ve kara yolu ile bağlı bulundukları garnizonlara dönmek için gerekli yüklemeleri yapmaya başladı.” dedi. Dün gün içerisinde NATO’dan gelen açıklamalar da piyasalar tarafından takip edildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın bazı birliklerini geri çektiği konusuna dair açıklama yaparak sınır birliklerinde bu yönde bir hareketlilik görmediklerini açıkladı. NATO açıklamaları her ne kadar Rusya’nın açıklamalarıyla aynı yönde olmasa da piyasalarda pozitif hava devam etti. Avrupa ve ABD endeksleri dün pozitif kapandı. Avrupa’da endeksler %1’in üzerinde artarken ABD’de Nasdaq endeksi %2,53 artışla 14.139 seviyesinden kapandı. S&P 500 endeksi %1,58 değer kazancıyla 4.471 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi %1,22 artışla 34.988 seviyesinden kapandı. Rus borsaları iki günlük sert düşüşün ardından gelen ılımlı haberlerle dün artıda seyretti. Rus RTSI endeksi dün %5,0’in üzerinde yükseldi. Çin’de bu sabah enflasyon verilerini takip ediyoruz. Çin’de enflasyon baskısı Ocak ayında hafifledi. Hem tüketici fiyatlarında hem de üretici fiyatlarında artışlar Ocak ayında yavaşladı ve yıllık enflasyon %1,5’ten %0,9’a geriledi. Gıda fiyatlarındaki %3,8’lik düşüş ise tüketici fiyatlarını frenleyen temel faktör oldu. İyimser açıklamalarla petrol fiyatları da yedi yılın zirvesinden geri çekildi. Brent petrolün varil fiyatı bu sabah 93,0 USD/varil seviyesinde. ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün %2,03 seviyesine yükselirken, Almanya 10 yıllıkları da %0,308 seviyesine yükseldi. VIX endeksi ise dünkü 30’lu seviyelerden 25 seviyesine kadar geriledi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya borsaları genel olarak yükselirken, ABD vadeliler ise ılımlı negatif seyrediyor. Yurt dışında bugün İngiltere Ocak ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Günün diğer beklenen verisi Ocak ayı ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanım rakamları olacak. Sanayi üretimi Aralık ayında bir önceki aya göre %0,1 düşüş göstermişti. Yeni veri için beklenti %0,5 artış olacağı yönünde. Günün diğer önemli gündem maddesi ise ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından açıklanacak tutanaklar olacak. Fed, TSİ 22:00’de 25- 26 Ocak tarihli FOMC toplantı tutanaklarını açıklayacak.

Gelecek gündemde neler var? Yurt dışında yarın ABD’de konut başlangıçları, haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Philadelphia Fed İş Görünümü Endeksi, Cuma günü ise Japonya’da TÜFE, ABD’de konut satışları ile Conference Board Şubat ayı Öncü Gösterge verisi takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Articles

Leave a Comment