Home Dijital Gazete Risk başlıkları gündemdeki yerini ve önemini koruyor

Risk başlıkları gündemdeki yerini ve önemini koruyor

by notizia24

Piyasa Gündemi

Merkez bankalarına ilişkin sıkılaşma beklentileri ve sözlü yönlendirmeler küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Geçen hafta ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları sonrasında risk iştahı zayıflama kaydederken, aynı zamanda jeopolitik endişeler de gündemdeki yerini koruyor. Ekonomik veri akışı yönünden görece sakin seyredecek yeni haftada açıklanacak finansal sonuçlar hisse ve sektörel bazlı ayrışmalara neden olabilir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    12:30 Euro Bölgesi – Sentix Yatırımcı Güveni Önem: Orta
•    18:45 ECB Başkanı Lagarde Konuşması Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Lagarde’ın enflasyon konusundaki açıklamaları merkez bankalarına yönelik sıkılaşma endişelerini yeniden gündeme taşırken, geçen haftanın ikinci yarısında küresel hisse piyasalarında yeniden satış baskısı artış kaydetti. BIST-100 Endeksi yurt dışındaki zayıflamanın etkisiyle cuma gününü %0,72’lik düşüşle 1.943,81 puandan tamamladı. ABD borsaları akşam saatlerinde etkili olan alımlarla günü karışık kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah yatay bir seyir kaydediyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,54 – 13,55 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,56’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Toparlanma çabasının tepki mahiyetinde kaldığı ve teknik görünümün zayıflama kaydettiği BIST-100 Endeksi haftalık kapanış destek olarak izlediğimiz 1.965 seviyesi altında gerçekleşti. Endekste kısa vadede 1.930 seviyesini takip ederken, devamında 1.880 ve 1.830 seviyeleri takip edilecektir. Özellikle 1.880 seviyesi altındaki kapanışlarda satış baskısının artış kaydettiği görülebilir. Toparlanma çabasının yeniden etkili olması durumunda ise 1.965 – 1985 ve 2.000 seviyesi kısa vadeli ilk direnç noktalarıdır. Bu seviyeler üzerinde ise geçen hafta test edilen 2.030 seviyesi önem kazanacaktır. 2.030 civarı geçilemediği sürece yükselişlere temkinli yaklaşılması gerektiğini ve bu seviye altında kalındığı müddetçe yükselişlerin tepki mahiyetinde kalabileceğini değerlendiriyoruz.  

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Articles

Leave a Comment