Fx analizi

Fx analizi

Vakıf Katılım

USD/TRY: Dün Fed yetkililerinden gelen karışık sinyaller ve petrol fiyatlarındaki düşüş izlenirken, ABD on yıllık tahvil faizindeki yükseliş trendi risk iştahı üzerinde baskı yapıyor. ABD on yıllık tahvil faizi %4,70'e dayanmış durumda. Dolar da yükselişini sürdürürken, Dolar endeksi (DXY) 107 seviyesinin hafif üzerinde. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de bu ortamda satıcılı. ABD'de istihdam piyasası verilerinden, ağustos ayı JOLTS açılan iş sayısının izleneceği günde mevcut fiyatlamalar sürebilir. Halihazırda kısmi yükseliş hareketi içerisinde olan Dolar/TL de Dolar'ın küresel çapta güç kazanmasıyla bu sabah 27,50 seviyesinin üzerinde kalma eğiliminde. Sabahtan açıklanan ve beklentilere yakın gerçekleşen eylül ayı enflasyonu ise kurda net bir hareketliliğe yol açmazken, günün geri kalanında 27,50'nin hafif üzerindeki hareketlilik sürebilir. Eylül ayında enflasyon %4,75 (Beklenti: %4,78) gerçekleşti. Böylece yıllık enflasyon %61,53 oldu. (Beklenti: %61,60) Bugün ayrıca TCMB Başkanı Erkan'ın, TBMM'deki sunumu izlenecek.

EUR/USD: Dün ABD'de Fed başkanı Powell ve Fed yetkililerinden gelen karışık sinyaller, Fed'in faizleri daha uzun süre yüksek seviyelerde tutacağı beklentileri artırırken ABD Hazine tahvili faizleri yükselmeye devam etti. 10 yıllık tahvil faizi, dün 10 baz puan yükselişle %4,68 seviyesinden günü tamamlamasının ardından bu sabah %4,69 seviyesinde seyretmekte. Fed Başkanı Powell, Fed'in sağlıklı bir ekonomiye odaklandığını belirterek, ekonominin halen salgının neden olduğu sorunlarla uğraştığını, hedeflerinin sürdürülebilir ve güçlü bir iş gücü piyasasını sağlamak olduğunu vurguladı. Dolar endeksi dün %0,7 yükselişle 106,9 seviyesinden günü kapatmasının ardından bu sabah 107'nin hafif üzerinde seviyesinde seyretmekte. Şu aşamada mevcut risk ortamında Dolar'da yükselişin sürebileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, dün 1,0477 seviyesinden günü kapatan paritede 1,0430 seviyesine kadar geri çekilme görülebilir. Olası yükselişlerde ise 1,0530 seviyesi direnç olarak takip edilebilir.

XAU/USD: Ons Altın'da teknik desteklerin kırılmasıyla geçen hafta yaşanan sert düşüşün etkisi dün de devam etti ve değerli maden %1,1 düşüşle 1.828 seviyesinden günü tamamladı. Yaşanan düşüşlerin ardından teknik göstergelerin aşırı satıma işaret etmesi ve önemli desteklere yaklaşılması tepki ihtimalini gündeme getirmekte. Bu kapsamda, düşüşlerin sürmesi durumunda değerli maden 1.810 seviyesinde tepkiyle karşılaşabilir. Aksi durumda 1.788 hedef olabilir. Diğer yandan, faizlerdeki seyir ve Dolar'daki görüntü nedeniyle Ons Altın'daki olası tepki yükselişleri sınırlı kalabilir. Direnç 1.840 civarında.

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı