Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

Vakıf Katılım

Dün küresel piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları piyasaları beklentileri aşan ISM imalat PMI verisi ve sıkılaşmanın geleceği ile ilgili belirsizlik arasında karışık seyir izledi. Makro veriler cephesinde inşaat harcamaları ve ISM imalat PMI verileri takibimizdeydi. Ağustos ayına ait inşaat harcamaları, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak Ağustos'ta bir önceki aya kıyasla %0,5 artarak 1,98 trilyon dolar oldu. Piyasa beklentileri dahilinde artan inşaat harcamaları, Temmuz'da %0,9 yükselmişti. Kamu inşaat harcamaları Ağustos'ta %0,6 ve özel sektör inşaat harcamaları %0,5 arttı. İnşaat harcamaları, Ağustos'ta yıllık bazda da yüzde 7,4'lük artış kaydetti. ISM imalat PMI Eylül ayı verisi 47,6'dan 49'a yükselerek piyasa beklentisini aştı. Bu, Kasım'dan beri en yüksek seviye oldu. Yeni siparişler endeksi 46,8'den 49,2'ye yükselerek 1 yıldan uzun sürenin en yüksek seviyesine çıktı. İstihdam endeksi de 48,5'ten 51,2'ye çıktı. Ödenen fiyatlar alt endeksi ise aylık bazda 4,6 puan düşüşle 43,8 seviyesine geriledi. Verinin ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu ortaya koymasına ek olarak küresel bazda artan tahvil ihraçları ve faizlerin uzun süre yüksek seviyelerini koruyacağı yönündeki beklentilerle 2 yıllık tahvil faizi %5,10 seviyesine yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi de haftayı %4,68 ile 2007 yılından bu yana görülen zirve seviyeden tamamladı. S&P 500 endeksi yatay seyirle 4.288,39 seviyesinden, Nasdaq endeksi %0,67 değer kazancıyla 13.307,77 seviyesinden kapandı. Dow Jones endeksi ise %0,22 düşüşle 33.433,35 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah Asya piyasalarında ise, ABD cephesinde güçlü gelen ISM imalat PMI verisinin ardından küresel faizlerin uzun süre yüksek seviyelerde kalacağı yönündeki beklentilerle satıcılı seyir izleniyor. Öyle ki bu sabah Kasım ayı FOMC toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına gidilmesi olasığının %18,3’ten %25 seviyesine yükseldiğini görüyoruz. ABD vadelilerde de ılımlı negatif seyir gözleniyor. Bugün ABD’de JOLTS açık iş pozisyonları verisi takip edilecek. Ağustos ayı verisinin 8,83 mn seviyesine hafif yükselmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var?

Yarın ABD’de haftalık mortgage başvuruları, ADP özel sektör istihdamı değişimi, fabrika siparişleri ve ISM hizmet PMI verileri takip edilecek. 29 Eylül haftasına ilişkin haftalık mortgage başvurusu verisine ilişkin piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere 22 Eylül haftasına ilişkin veri haftalık bazda %1,3 düşüş kaydetmişti. ADP özel sektör istihdamı değişimi Eylül ayı verisinin 150k seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Fabrika siparişleri Ağustos ayı verisine yönelik piyasa beklentisi de aylık bazda %0,4 artış görüleceği yönünde. ISM hizmet PMI Eylül ayı verisinin de aylık bazda 1 puan düşüşle 53,5 seviyesine hafif gerilemesi bekleniyor. Alt endekslere ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunuyor. Hatırlanacağı üzere ödenen fiyatlar Ağustos ayı verisi aylık bazda 2,1 puan artışla 58,9 seviyesine yükselmişti. İstihdam verisi 4 puan artışla 54,7 seviyesinde gerçekleşmişti. Yeni siparişler verisi de 2,5 puan yükselişle 57,5 seviyesine çıkmıştı. Euro Bölgesi cephesinde de perakende satışlar ve ÜFE verileri takibimizde olacak. Perakende satışlar Ağustos ayı verisini aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,5 ve %1 düşüşler kaydetmesi bekleniyor. ÜFE verisinin de aylık bazda %0,6 artması öngörülürken, yıllık bazda %11,6 gerilemesi tahmin ediliyor. Perşembe günü de ABD’de dış ticaret dengesi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. Dış ticaret dengesi Ağustos ayı verisinin 59,9 mlr dolar açık olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 30 Eylül haftasına ilişkin verinin 210k seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 23 Eylül haftasına ilişkin devam eden başvurular verisinin ise 1,67 mn seviyesine hafif yükselmesi öngörülüyor. Asya cephesinde de Japonya’da reel kazançlar, maaş artışları ve hanehalkı harcamaları verileri izlenecek. Reel kazançlar Ağustos ayı verisinin yıllık bazda %2,1 düşüş kaydetmesi, maaş artışlarının ise %1,5 artış göstermesi öngörülüyor. Hanehalkı harcamalarının da %3,9 gerilemesi tahmin ediliyor. Cuma günü de ABD’de tarımdışı istihdam verisi takip edilecek. Eylül ayı tarımdışı istihdam artışının 170k seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İşsizlik oranının da %3,8 seviyesinden %3,7 seviyesine hafif gerilemesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazançların aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,3 ve %4,3 artışlar kaydedeceği yönünde.

Kaynak Halk Yatırım

  Hibya Haber Ajansı